Reprezentacja Skoczka na rozgrywkach ligi seniorów i juniorów 2023

Wstęp

Członkostwo w Polskim Związku Szachowym i w Mazowieckim Związku Szachowym to prestiżowy przywilej. Istnieje wiele kółek szachowych, szkolnych klubików, czy nawet klubów, którzy nie są zrzeszeni w ogólnokrajowych, wojewódzkich stowarzyszeniach szachowych. Wynika to głównie z kosztem z tym związanym, jak i koniecznością posiadania wystarczająco silnych zawodników, by był sens grać na Mistrzostwach województwa czy kraju. Klub Szachowy „Skoczek” Siedlce od wielu lat regularnie bierze udział w corocznych rozgrywkach ligowych (najważniejsze, najbardziej prestiżowe, najsilniejsze rozgrywki w Polsce). Dawno temu zaczynaliśmy od otwartej ligi, potem III ligi (wojewódzka) i nawet kilka razy graliśmy w II lidze Polski. Szczegóły https://skoczeksiedlce.pl/osiagniecia-klubowe/ , od 2020 roku zadebiutowaliśmy w rozgrywkach ligowych juniorów (w szachach osoby do lat 18).

Składy Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza (III liga seniorów) i Otwarta Liga Mazowiecka (IV liga)

Większość turniejów w Polsce ma charakter otwarty dla wszystkich chętnych. Jednak to co najlepsze jest już przeznaczone dla najlepszych. Prawo gry na lidze mają tylko zawodnicy klubowi i to Ci, których zarządy klubów powołają do reprezentacji lub przynajmniej na listę rezerwową. Koszty udziału i charakter imprez jest raczej dla szachowych profesjonalistów. Jeśli chodzi o rozgrywki ligowe zwyczajowo są raczej finansowane przez kluby. Oczywiście o ile kluby dysponują wystarczającymi środkami. Dlatego najczęściej prawo gry mają najlepsi i najbardziej zasłużeni klubowicze. Klub „Skoczek” też oczywiście dąży do pokrycia wszelkich kosztów związanych z rozgrywkami. Liga wojewódzka ma charakter zjazdowy. Wszystkie kluby zjeżdżają się w pięć różnych miejsc, w pięciu różnych terminach rozegrać po dwie partie dziennie (razem 10 partii). Jedna partia może trwać nawet pięć godzin. W III lidze drużyna jest 5 osoba w tym jedna kobieta. W OLM drużyna to 4 zawodników.

Reprezentacja Klubu Szachowego „Skoczek” Siedlce

Na zabraniu zarządu klubu pod koniec 2022 roku zapadły decyzje o wystawieniu dwóch drużyn. Jednego składu w III lidze i jednego i OLM. Zasadniczo klub powinni reprezentować najsilniejsi dostępni szachiści i szachistki. W klubie mamy wielu utytułowanych zawodników od I kategorii (silni zawodnicy krajowi) do nawet IM (International Master – Mistrz Międzynarodowy). W obecnej sytuacji klubu mamy dwa różne szachowe światy. Pierwszy świat to bardzo utytułowani szachowi weterani (nawet swego czasu podium Mistrzostw Polski), najczęściej w okolicach wieku emerytalnego, którzy jeszcze ponad 30 lat temu byli ojcami założycielami klubu. W tym momencie przesyceni szachami, a swoją światłość zawodniczą mający już dawno za sobą. Drugi świat to osoby młode do 30 lat, a najczęściej dzieci i młodzież do lat 18. Zachwyceni szachami, rządni tytułów, nagród, sukcesów i szachowego uznania. W związku z obecną sytuacją zarząd podjął decyzję o wystawienie dość nietypowej bardzo młodej reprezentacji. Ich siła jest zbyt niska na szachowe sukcesy na rozgrywkach seniorskich. Jednak jest w niej potencjał i przyszłość Siedleckich szachów.

Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza 2023
(III liga seniorów)

link (odnośnik) do zawodów

Zjazdy w niedziele 08.01, 22.01, 05.02, 05.03, 19.03

Skoczek jest gospodarzem IV zjazdu 05.03.2023 (I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach)

WAŻNE składy podane w zgłoszeniu, a osoby rzeczywiście grający to dwie różne odmienne historie.

Skład podstawowy wyjazdy:
szachownica 1 Chalecki, Michał II
szachownica 2 Bogatek, Paweł III
szachownica 3 Skolimowski, Michał II (SP 3)
szachownica 4 Maliszewski, Paweł III (SP 6)
szachownica 5 Niewiadomska, Antonina IV (I LO)

Skład podstawowy zjazd w Siedlcach:
szachownica 1 Pańczyk, Krzysztof IM
szachownica 2 Myć, Marcin M
szachownica 3 Łukasik, Adam I++
szachownica 4 Czapla, Andrzej I
szachownica 5 Niewiadomska, Antonina IV (I LO)

Zawodnicy rezerwowi:
Kurpiewski, Sławomir K
Miler, Piotr I
Barański, Mirosław I
Kozioł, Dariusz I
Sikorski, Tomasz I
Pycka, Zbigniew I
Kobryń, Wiesław I
Majewska, Nel IV (SP 4)
Wolanin, Natalia IV (SP 11)
Ziemnicka, Julia IV (SP 9)
Kęska, Aleksandra IV (SP 7)
Dudzińska, Karolina IV (II LO)

Otwarta Liga Mazowiecka 2023
(IV liga seniorów)

link (odnośnik) do zawodów

Zjazdy w soboty 07.01, 21.01, 04.02, 04.03, 18.03

Skoczek jest gospodarzem IV zjazdu 04.03.2023 (I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach)

WAŻNE składy podane w zgłoszeniu, a osoby rzeczywiście grający to dwie różne odmienne historie.

Skład podstawowy:
szachownica 1 Baj, Dariusz III
szachownica 2 Woźniak, Gabriel III (SP 7)
szachownica 3 Cyprian, Malczuk III (I KLO)
szachownica 4 Mazur, Mikołaj III (SP 5)

Zawodnicy rezerwowi:
Sikorski, Tomasz I
Pycka, Zbigniew I
Kakowski, Wojciech II+ (I LO)
Chalecki, Michał II
Soszyński, Paweł II
Kłosowski, Maksymilian II (absolwent I LO)
Baj, Dariusz III
Bogatek, Paweł III
Misztal, Maciej III
Rydzewski, Igor III (SP 5)
Wolanin, Kacper III (IV LO)
Tomusiak, Dawid III (II LO)
Pytlak, Radosław IV (KSP)
Majewska, Nel IV (SP 4)
Wolanin, Natalia IV (SP 11)


O składach „Skoczka”

Skład podstawowy zjazd w Siedlcach III liga
Nazwiska znane wśród najsilniejszych szachistów, elita naszego klubu. Godnie reprezentowali nasz region nawet w II lidze polski. W nagrodę za zasługi zagrają na meczach w Siedlcach. Obowiązki zawodowe i sprawy prywatne nie pozwalają na regularne granie w składzie podstawowym.

Skład podstawowy wyjazdowy (grali jako drużyna w OLM w 2022 roku)
Obecnie najaktywniejsi członkowie naszego klubu. Michał Chalecki zwycięzca Grand Prix Seniorów 2022 aspirujący do I kategorii. Bogatek Paweł II miejsce w Grand Prix Seniorów 2022, aspirujący do II kategorii dającej możliwość uzyskania uprawnień instruktorskich i seniorskich. Michał Skolimowski pierwszy junior w klubie, który uzyskał II kategorię (od nabrania kierunku klubu na juniorów w 2019 roku). Paweł Maliszewski uzyskał III kategorię na OLM 2022, wieloletni szachista i członek z początków rozwoju juniorów w klubie w latach 2019/2020. W szeregach „Skoczka” pierwszy raz w historii pojawiają się panie i dziewczęta w liczbie większej niż pojedyncze zawodniczki. Najczęściej musieliśmy wypożyczać szachistki z innych klubów. Obecnie w klubie znajdzie się z kilkadziesiąt kobiecych imion. Głównie dziewczęta ze szkół podstawowych. Antonina Niewiadomska jest jedną z niewielu kobiet ze szkoły średniej. Szkolona od początku w klubie. Aspiruje do II kategorii i w celu uzyskania uprawnień sędziowskich i instruktorskich. Nadzieja dla drużyn seniorskich klubu.

Rezerwowi III ligi
Dość silni zawodnicy z I kategoriami i obecnie najsilniejsze szachistki w klubie.

Skład podstawowy OLM (IV liga)
Na pierwszej szachownicy gra kierowca i opiekun dla niepełnoletnich juniorów Dariusz Baj. Od grudnia 2022 „Pan Instruktor”. Pan Dariusz aspiruje do II kategorii w celu uzyskania uprawnień sędziowskich. Gabriel Woźniak, Cyprian Malczuk, Mikołaj Mazur to nasi najlepsi juniorzy. Zdobywają doświadczenie jeżdżąc na turnieje nawet po całej Polsce. Trenują ciężko szachy, by stopniowo zbierać żniwa w postaci trofeów nieosiągalnych dla większości. We trzech mają III kategorię. Ich siła gry jest porównywalna i wynik zależy od turnieju. O kolejności zdecydowała pozycja na naszym Grand Prix juniorów 2022, Gabriel zajął I miejsce, Cyprian II miejsce, Mikołaj IV miejsce. Wyróżnić należy Mikołaja Mazura za zdobycie brązowego medalu na Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Podstawowych w listopadzie 2022 (6 miejsce na 295 uczestników)

Skład rezerwowy OLM (IV liga)
Głównie utytułowani juniorzy w klubie z IV-III kategoriami. Najsilniejsze juniorki. Seniorzy to najczęściej potencjalni kierowcy-opiekunowie lub silni zawodnicy z II kategoriami.

Podsumowanie

W klubie w 2019 roku było 25 członków, na koniec 2022 roku jest nas już 133 osoby i ta liczba nadal wzrasta. Widać zmianę pokoleniową z „Szachowych Weteranów” na „Nowych, świeżych i ambitnych”. Składy w takiej postaci jak i w III, jak i w OLM nie zapewnią sukcesów w tych rozgrywkach, jednak wzmocnią siłę klubu w rozgrywkach juniorskich. Właśnie w osobach młodych jest nadzieja na dalsze funkcjonowanie klubu przez kolejne 30 lat.

Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Juniorów III i IV liga

W okolicach marca-kwietnia 2023 odbędzie się liga juniorów. Obecnie najwyższy priorytet klubowy. W kwietniu 2022 roku byliśmy gospodarzem wydarzenia. W Zespole Oświatowym w Stoku Lackim gościliśmy ponad 400 osób (uczestników 200-250 juniorów + osoby dorosłe opiekunowie, organizatorzy, sędziowie, kibice). W 2020 wystawiliśmy jeden niepełny skład, w 2021 dwa pełne z rezerwą, w 2022 roku 5 pełnych składów z rezerwą. Zobaczymy na co pozwolą fundusze i sytuacja w 2023 roku. Juniorzy trenujcie, grajcie, walczcie. Powołanie do reprezentacji dostaną najlepsi!