WYNIKI Mistrzostwa Mazowsza Szkół Warszawa Wesoła 05.11.2022
Wprowadzenie
Zawody tego typu są niezależne od naszego klubu. Jednak chcieliśmy pomóc naszym lokalnym szkołom organizacyjnie. Szachy mają to do siebie, by je poznać potrzeba czasu. System rozgrywek, zasady, same szachy nie są powszechnie znane. Nasz klubowy projekt „Szachowe Mistrzostwa Oświaty II” były znacznie przyśpieszone z miesięcy wrzesień-koniec grudnia na wrzesień-początek listopada, właśnie w celu wyłonienia w szkołach najsilniejszych zawodników i wykazania jakie szkoły powinny rozważyć udział w „Mistrzostwach Mazowsza Szkół”. W październiku na prośbę klubu organizatorzy zgodzili się wyjątkowo dla szkół siedleckich wydłużyć termin zgłoszeń do końca października, termin podania składów do 04 listopada i zachowanie najniższej kwoty wpisowego bez wzrostu za późniejsze zgłoszenia. Dodatkowo pomogliśmy logistycznie, by zminimalizować koszty i zwiększyć efektywność zbierając kilka szkół w jeden wspólny Siedlecki transport. Również na wyjazd oddelegowaliśmy osobę z doświadczeniem szachowym, by mogła wyjaśniać szachowe szczegóły.
Wspólny Siedlecki Wyjazd
Ostatecznie klub wspólnie z I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach zorganizował dużego busa / mini autokar na 30 osób. Łącznie zebrało się 6 szkół chętnych wystawić 7 drużyn. Głównym opiekunem był nauczyciel ZSP 1 (elektryk) i I LO Pan Dariusz Baj. Opiekunem dodatkowym z klubu był Prezes Tomasz Sikorski. Koszty wpisowego i koszty busa były pokrywane przez szkoły, rady rodziców i w części przypadków prywatnie przez rodziców uczniów.
Liczba uczestników i zasady
W zawodach szkół podstawowych uczestniczyło 68 drużyn (łącznie 295 osób), zaś w zawodach szkół ponadpodstawowych 29 drużyn (łącznie 125 osób). Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło około 500 osób w tym uczestnicy i opiekunowie. Drużyna składała się z trzech chłopaków i jednej dziewczyny. Szkoły grały między sobą systemem szwajcarskim. Każda szkoła zagrała 7 pojedynków. W wynikach końcowych liczyły się głównie wyniki meczowe i wyniki indywidualne uczniów szkoły.
Szczegółowe wyniki
Nasze reprezentacje
objaśnienia Pkt.1 – wynik z czterech szachownic, Pkt.2 punkty uzyskane na koniec przez daną drużynę, Nr – miejsce na liście startowej według rankingu
1) I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach – drużyna 1
W ciągu ostatnich lat najsilniejsi szachiści trafiali do Siedleckiego „Prusa”. Stała praca na rzecz szachów Pana Sławomira Miernickiego, ogromne wsparcie i zaangażowanie szkoły w rozwój szachów, współpraca ze „Skoczkiem” zaowocowało powstaniem silnego ośrodkiem szachowym w regionie. Tutaj odbył się jeden z pięciu zjazdów Mazowieckiej III ligi Seniorów dla około 100 uczestników. Jeden z pięciu zjazdów Otwartej Ligi Mazowieckiej Seniorów dla około 50 uczestników. Finały projektu „Szachowe Mistrzostwa Oświaty” w 2021 roku dla prawie 100 uczestników i w 2022 finał II edycji dla ponad 200 osób. Normalnie w szkołach średnich mistrzowie szkół w „Prusie” niekoniecznie załapaliby się na rezerwę. W szeregach szkoły są tak silni zawodnicy, którzy mają uprawnienia sędziowskie i/lub instruktorskie ewentualnie planują je zrobić. Profesjonalnym sędziowaniem i nauką mogą zajmować się wyłącznie bardzo silni szachiści. Odnośnie organizacji pracy w szkole w 2021 roku wystarczyło przekazać informację o „Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Ponadpodstawowych”, by oni tam byli i zajęli III miejsce na 25 szkół!
„Dream Team” – z ang. „zespół marzeń” inaczej nie da się opisać składu „Prusaków”:
Dobosiewicz Krzysztof renomowany zawodnik rangi Mistrzostw Polski Juniorów. On prawdopodobnie zebrał więcej pucharów i medali niż nie jedna cała szkoła przez lata funkcjonowania.
Kukawski Wiktor zawodnik z województwa Lubelskiego. Zawodnik rangi Mistrzostw Polski w swoich klasyfikacjach wiekowych. Wielokrotne podium w swoim województwie. Obecnie dodatkowo sędzia szachowy.
Kakowski Wojciech jeszcze niedawno jeden z najsilniejszych juniorów w regionie. Obecnie jest pełnoletni. Swoją karierę zakończył z IV miejscem na Mistrzostwach Mazowsza do lat 18. Posiada uprawnienia sędziowskie.
Patrycja Majczyna na drużynowych zawodach, bez zawodniczki to tak jak z uszkodzonym jednym kołem w samochodzie. Patrycja to największy filar i siła napędowa drużyny. Zawodniczka z I kategorią to już spokojnie górka Polskich Juniorek w wielu klasyfikacjach wiekowych. Męskich pierwszych kategorii jest mnóstwo, kobieca pierwsza kategoria to już jedna z najwyższych lig.
Prus „Dream Team” zaczynał rankingowo na 2 miejscu i co najważniejsze zakończył oficjalnie na II miejscu podium Mazowsza! Rok wcześniej III miejsce, w tym roku II miejsce, oby za rok było już I miejsce.
Krzysztof na pierwszej szachownicy miał najcięższych zawodników. Mimo to dobrze zagrał i wynik 3 z 7 jest dobrym wynikiem. Wiktor z wynikiem 6 z 7 zajął indywidualne II miejsce na 2 szachownicy. Spośród wszystkich uczestników zajął 5 miejsce na 125 osób. Wojciech Kakowski z wynikiem 5 z 7 zakończył występ na IV miejscu na 3 szachownicy i 20 miejscu łącznie. Patrycja z wynikiem 5,5 z 7 zajęła V miejsce na 4 szachownicy i 17 miejsce w całym turnieju.
Siedlecka szkoła średnia zapewnia ogromne powody do dumy dla całego naszego regionu. Gratulujemy!
2) I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach – drużyna 2
Pierwszy skład szkoły był najlepszym możliwym składem zebranym wśród wszystkich uczniów. Drugi skład I LO powinien wyglądać zupełnie inaczej. Wielu silnych renomowanych zawodników o sile III kategorii nie mogło zagrać. Wystawiony skład nie jest znany w środowisku szachowym co wskazuje raczej na debiutowanie w turniejach. Jedynie Antonia była właściwą osobą we właściwym miejscu.
Drugi skład zajął 27 miejsce. Patryk, Jakub i Franciszek zrobili co mogli i ugrali ile mogli. Uzyskali mało punktów jednak zagrali lepiej, niż ich szachowe doświadczenie pozwalało. Antonina zagrała adekwatnie do swojej siły gry.
3) ZSP nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach (Elektryk)
Zasadniczo ZSP nr 1 powinno być w pierwszej dziesiątce na Mazowszu. Niestety wiele rzeczy nie sprzyjało naszemu renomowanemu „Elektrykowi”. W szeregach szkoły jest wielu uczniów samouków, którzy raczej nigdy nie pobierali lekcji szachowych, nie przynależeli do klubów szachowych, jak i nie grywali w turniejach. Ich kategorię są bardzo niskie, a wręcz ich nie posiadają. Jednak wielokrotnie uczniowie szkoły zajmowali miejsca na podium do lat 18. W składzie zabrakło najsilniejszych Macieja Radzimirskiego i Mikołaja Kowala. Formalne V kategorie, realna siła gry II. Najsmutniejszy jest jednak brak obecności jednego z zawodników, o czym drużyna dowiedziała się chwilę przed odjazdem. Osoba z trzeciej szachownicy musiała grać na drugiej. W każdym pojedynku na sam początek przegrana walkowerem na ostatniej męskiej szachownicy.
Kowalewski Maciej jest nowym zawodnikiem w środowisku szachowym.
Goławski Maciej Nikodem w większości przypadków solidny zawodnik z dobrymi wynikami do lat 18. Gra o kilka kategorii wyższej niż oficjalna V.
Kedra Karol jest nowym zawodnikiem w środowisku szachowym.
Jagoda Moren oficjalna mistrzyni szkoły 2022. Na finałach indywidualne III miejsce wśród wszystkich pań ze szkoły średniej. Raczej nie grywająca w turniejach. Lepszej szachistki w szkole raczej nie ma.
„Elektryk” zakończył zawody na 22 miejscu z 28 szkół. Zważywszy na fakt grania w składzie mocno rezerwowym i jeszcze niepełnym zagrali bardzo dobrze.
Maciej z wynikiem 5,5 zajął 19 miejsce na 125 osób. Taki wynik robią zawodnicy z wieloletnim doświadczeniem szachowym. Maciej Nikodem musiał grać na cięższej szachownicy. Wynik 4 z 7 na drugiej dość silnej szachownicy powinien być satysfakcjonujący. Z powodu nieobecności Karola nie da się ocenić jego wyniku. Jagoda zagrała bardzo ładnie 2 z 7 to dobry wynik przy jej sile gry.
4) Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza
„Skoczek” wspólnie z SP 5 od wielu lat organizuje jedno z większych wydarzeń szachowych w regionie. Międzynarodowe turnieje „Równych Szans”. Najczęściej liczba uczestników wynosiła 120-180 osób. Obecnie wyłoniło się z jej szeregów dwóch wyjątkowo silnych zawodników Mikołaj Mazur i Igor Rydzewski. Na naszych Mistrzostwach Oświaty Mikołaj zajął 7 miejsce, Igor 5 miejsce na 109 osób. Michał Snopczyński w szkole zajął 3 miejsce, a na finale 49 miejsce. Wiktoria Rosa miała trzyletnią przerwę od szachów. Jednak była gotowa wesprzeć chłopaków. Bez niej nie byłoby sensu jechać.
Mazur Mikołaj warto zapamiętać tę osobę. Chociaż trudno w to uwierzyć Mikołaj zaczął się zajmować się szachami trochę ponad rok temu! Jednak jego wyjątkowa pracowitość wybija go ponad przeciętność. Mikołaj potrafi miesięcznie poświęcić na szachy więcej, niż większość szachistów rocznie. Na naszych finałach powiatowych 7 miejsce na 109 osób. Jakie są tego efekty? Wymienienie jego osiągnięć szachowych jest zajęciem czasochłonnym. Pod spodem w omówienie to czego dokonał na tych zawodach.
Rydzewski Igor reprezentuje cały czas wysoki stabilny poziom na wszystkich typach rozgrywek od lokalnych po Mistrzostwa Mazowsza. Nawet na rozgrywkach Mistrzostw Mazowsza Juniorów Klubów Szachowych robił jedne z najlepszych wyników. Na naszych powiatowych mistrzostwach 5 miejsce na 109 osób to potwierdza.
Snopczyński Michał dopiero zdobywa doświadczenia w turniejach szachowych.
Rosa Wiktoria pierwszy turniej w życiu i start od Mistrzostw Mazowsza? Jak widać można. Wiktorię można stawiać za wzór jako gotowość do poświęceń dla dobra wspólnego. Nie musiała, a jednak zagrała.
Drużyna zajęła 26 miejsce na 68 szkół. Na liście startowej zaczynali z 27 pozycji, więc uzyskali wyniki zgodny z możliwościami. Chociaż pierwsza piętnastka była w ich zasięgu.
Wygranie 7 partii z 7 partii na najsilniejszej 1 szachownicy! Mikołaj ostatecznie dostał brązowy medal na 1 szachownicy. Wśród wszystkich uczestników był 6 na 295 osób! , Igor 6 z 7 punktów i finalne 20 miejsce na 295 uczestników, dopełnia siłę szkoły. Michał raczej debiutant, jednak jego siła gry wskazywałby na uzyskanie lepszego wyniku. Wbrew pozorom mimo wyniku 0,5 punkta Wiktoria uzyskała dużo lepszy wynik, niż przy jej przeciwniczkach powinna uzyskać. Na wynik Wiktorii miał też wpływ wynik drużyny. Chłopaki robili dużo punktów, co w efekcie dawało silniejsze przeciwne drużyny. Wiktoria z przeciwniczkami o zbliżonym poziomie zrobiłaby dużo lepszy wynik. Rzadko zdarza się, by ktoś sam z siebie rozumiał tak dobrze szachy jak ta dziewczyna.
5) Szkoła Podstawowa nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach
W SP 7 wyłonił się wyjątkowo silny skład.
Woźniak Gabriel rozwijający się zawodnik. Robi postępy podparte coraz mocniejszymi wynikami. W naszym projekcie „Szachowe Mistrzostwa Oświaty II” zajął 2 miejsce na 109 uczniów. Na finałach grała praktycznie cała elita szachistów z powiatu, jak i z naszego klubu.
Łagodzin Jan wielokrotny mistrz rangi krajowej w układaniu kostki Rubika w swojej klasyfikacji wiekowej. Szachy to jego druga pasja i tutaj robi imponujące wyniki oficjalnie wicemistrz szkoły zaraz za Gabrielem. Na finałach 26 miejsce.
Kalata Tymoteusz wielu powinno chylić przed nim czoła. Większość ludzi znajdzie tysiące wymówek, by czegoś nie zrobić. Tymoteusz ma problemy z chodzeniem, w pełni ma uzasadnienie nieobecności. Jednak tego chłopaka żadne przeciwności losu nie zatrzymają. Na zajęciach będzie, na turniej dotrze, wymówek nawet nie szuka.
Kęska Aleksandra wyjątkowa dziewczyna z drugiej klasy. Mistrzyni szkoły z klas 0-III. Powszechnie znana w szkole jako ta, która bierze udział w wszystkich możliwych konkursach. Na szachy zawsze chętna. Mimo krótkiego stażu i początków szkolenia szachowego na pytanie czy chce jechać na Mistrzostwa Mazowsza odpowie zdecydowane „tak”.
Drużyna zajęła 27 miejsce na 68 szkół. Pod względem rankingu startowali z pozycji 18 i skończyli niżej. Wszyscy swoje zrobili, jednak w ich zasięgu była pierwsza dziesiątka.
Niestety mimo dobrych wyników drużyna nie pokazała w pełni na co ich stać. W zasięgu Gabriela śmiało był wyższy wynik. Janek też potrafi lepiej grać niż zagrał. Tymoteusz swoje zrobił. Ola mimo małej liczby punktów zagrała dobrze. Mimo wszystko była jedną z młodszych zawodniczek na zawodach.
6) Zespół Oświatowy w Nowych Iganiach
Szkole od dłuższego czasu bardzo zależało na szachowym rozwoju ich uczniów. We własnym zakresie dbali o to, by ktoś zajęcia prowadził. Współpraca ze „Skoczkiem” szybko wyłoniła młode szachowe talenty. W 2021 roku drugie miejsce drużynowo na pięć szkół gminnych. W 2022 z sześciu szkół II miejsce w klasach 0-III i IV w klasach IV-VIII.
Piotrowski Mikołaj jeden z większych szachowych potencjałów. Tempo przyswajania wiedzy jest wręcz oszałamiające. Mikołaj IV kategorię uzyskał na Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Juniorów Klubów Szachowych. W 2021 indywidualne II miejsce w Gminie Siedlce, zaś w 2022 już I miejsce. Co świadczy o jego zdolnościach.
Płudowski Antoni regularna praca, ambicja i samodyscyplina zaczyna Antka wybijać na szachowe wyżyny. W szkole oficjalne mistrzostwo, na finałach IV miejsce w gminie. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.
Ćwiąkała Krystian solidny zawodnik szkolny, raczej rzadko grywający w turniejach. Wybrany do składu za solidną grę.
Sobańska Natasza jedna z lepiej zapowiadających się dziewcząt w okolicy. Czas pokaże czy Natasza wykorzysta swój potencjał.
Nowe Iganie zaczynały rankingowo na 48 pozycji i na 48 pozycji zakończyły zawody.
Mikołaj, Antek, Krystian, Natasza praktycznie wszyscy zrobili wyniki jakie powinni zrobić na swoich szachownicach. Jak najbardziej dobry występ bez większych niespodzianek.
7) Zespół Oświatowy w Stoku Lackim
Jedne z pierwszych zajęć szachowych jakie „Skoczek” zorganizował odbywały się właśnie w Stoku Lackim. Praktycznie od zasad poruszania figur, doszli do wielokrotnego udziału na zawodach rangi mistrzostw Mazowsza. Na Mistrzostwach Gminy w październiku 2021 dominowali podium wśród klasyfikacji mieszkańców gminy. W kwietniu 2022 na terenie szkoły odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Juniorów – III i IV liga z historyczną rekordową frekwencją około 450 osób (250 uczestników i dorośli opiekunowie, rodzice organizatorzy).Drużyna ze Stoku Lackiego reprezentowała Klub „Skoczek” jako piąta z pięciu drużyn. Zawodnicy wielokrotnie grali na zawodach Indywidualnych Mistrzostw Mazowsza. W „Szachowe Mistrzostwa Oświaty” w 2021 pierwsze miejsce na pięć szkół (jest ich łącznie 7) w Gminie Siedlce , w 2022 roku w klasach IV-VIII zajęli ponownie I miejsce już na sześć szkół. Zaś w klasach 0-III drużyna ze Stoku zajęła III miejsce.
Kaczorek Mariusz jeszcze na początku 2020 roku był zawodnikiem przeciętnym w szkole. Jednak Mariusza cechuje wyjątkowa wytrwałość. Trenuje i gra w turniejach nieprzerwanie od kilku lat. W 2021 i 2022 roku oficjalny mistrz szkoły. W 2022 mistrz gminy wśród mieszkańców gminy. Regularnie gra na turniejach wyjazdowych, łącznie z Mistrzostwami Mazowsza.
Piotrowski Aleksander zaczynał jako szachowy lider szkoły. Nieregularna aktywność szachowa wpływa na jego wyniki, które są bardzo zmienne od wysokich, po niskie. Mimo wszystko od kilku lat podium w szkole należy do niego.
Tarkowski Maciej to zawodnik o sporym potencjale, niestety zmienna aktywność szachowa zapewnia mu co jakiś czas dobre wyniki na turniejach i wystarcza do podium szkoły. Macieja stać na dużo, pokazał to na tych drużynowych zawodach.
Oliwia Wolska to zawodniczka zaczynająca od poziomu zerowego. Nieregularna, ale wytrwała praca i aktywność szachowa zapewnia jej cały czas tytuł szachowej mistrzyni szkoły. W gminie jedna z najsilniejszych zawodniczek zajmująca przeważnie miejsca na podium.
Stok Lacki zaczynał na pozycji 31 i skończył na 40. Jak widać występ bardzo udany.
Mariusz na najcięższej pierwszej szachownicy zagrał dobrze i wynik adekwatny do jego umiejętności. W wynikach turniejowych raz wszystko nam wychodzi i robimy wręcz wynik życia, a czasami kończymy z wynikiem dużo poniżej naszych możliwości. Dla Aleksandra to było rzeczywiście jedno z gorszych wystąpień. Największym pozytywnym zaskoczeniem całego wyjazdu był wynik Macieja, który akurat zrobił życiowy wynik 6 z 7 punktów i to na zawodach takiej rangi! 24 miejsce na 295 osób to jest powód do dumy dla rodziców, klubu, szkoły, regionu. Chłopców w szachach jest dużo, dobra szachistka to skarb. Najczęściej to właśnie dzięki dziewczynom szkoły, kluby zajmują wysokie miejsca w rozgrywkach drużynowych. Na tych zawodach wyniki jak najbardziej na poziomie Oliwii.
Podsumowanie
Pierwszy wspólny siedlecki wyjazd na Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych jak widać bardzo udany. Patrząc po liście drużyn ciężko znaleźć szkoły spoza aglomeracji Warszawskiej. My jednak dotarliśmy i to z siedmioma drużynami. Odnośnie wyników Siedlecki „Prus” jechał po podium i wrócił ze srebrem. „Elektryk” i „Prus II” zrobili co mogli. SP 5 i SP 7 drużynowo w mistrzostwach powiatowych byli w dolnej połowie tabeli, a na Mazowszu zajęli kolejno 26 i 27 miejsce, mimo przeciętnego występu. Spokojnie w ich zasięgu jest pierwsza dziesiątka. Nowe Iganie i Stok Lacki z terenów podmiejskich walczyli na równi ze stolicą Polski.
Indywidualnie dwa medale Wiktor Kukawski (I LO) ze szkół średnich i Mikołaj Mazur (SP 5) ze szkół podstawowych. Wybitne wyniki Patrycji Majczyny (I LO), Wojciecha Kakowskiego (I LO), Macieja Kowalewskiego (ZSP nr 1), Igora Rydzewskiego (SP 5), Gabriela Woźniaka (SP 7), Jana Łagodzina (SP 7), Płudowskiego Antoniego (ZO Nowe Iganie), Macieja Tarkowskiego (ZO Stok Lacki) dają wiele powodów do dumy.
W Siedlcach szachy dzieci i młodzieży praktycznie nie istniały. W zaledwie 2-3 lata z czego jeszcze większość w czasach COVID rozwinęliśmy się nie do poznania. Siedlczanie i okolica Siedlec sieje postrach na turniejach lokalnych do 80 km od Siedlec. Najczęściej zawodnicy z naszego regionu grają dużo silniej, niż wskazuje posiadana przez nich kategoria.
Jednak jest wiele szkół w Siedlcach o dużo silniejszych składach, niż Ci co wystąpili. Młodzież rozwija się błyskawicznie. Miejmy nadzieję, że za rok Siedlce wystawią jak najwięcej swoich drużyn. W Siedleckiej młodzieży jest większy szachowy potencjał niż się może wydawać.
Fotogaleria
Zdjęcia organizatorów https://www.facebook.com/gambit.wesola/