WYNIKI WYJAZD klubowy wyjazd feryjny 24-26.02.2023 Czeladź (około 380 km od Siedlec okolice Katowic) – nasze V i VI miejsce na śląsku

Wstęp

W dniach 25-26.02.2023 w miejscowości Czeladź (okolice Katowic 380 km od Siedlec) odbył się turniej „OPEN – P’30+30” – 7R o normę III II I kob.”, rozegrany systemem szwajcarskim z tempem 30 min + 30s za ruch. Z naszego klubu znalazło się trzech śmiałków na sprawdzenie siły województwa śląskiego, podobno szachowo jednego z silniejszych województw w Polsce. Na wyjazd zdecydowali się Kaczorek Mariusz IV z (ZO w Stoku Lackim), Łagodzin Jan III (SP 7), Płudowski Antoni IV (ZO Nowe Iganie). W rolę opiekuna, trenera, kierowcy wcielił się Tomasz Sikorski. Korzystając z wolnego miejsca w aucie, w podróży towarzyszyła Sylwia Sikorska, która pozostała niezależnie od klubu w Częstochowie.

Organizatorzy

  1. WyTworzyMy, 64 Pola i UKS Podlesie

Uczestnicy

Rozgrywane są równolegle trzy openy w turnieju A gra 13 zawodników. My graliśmy w turnieju B 44 zawodników. Open C dla początkujących 32 uczestników.

Nasze Wyniki

w turnieju grało 43 osoby w tym klasyfikacji do lat 15 było 20 osób.

OsobaReprezentantKlasyfikacjaMiejsceInne
Łagodzin, Jan IIISP 7chłopcy do lat 15V
Płudowski, Antoni IVZO Nowe Iganiechłopcy do lat 15 VIzabrakło 0,5 pkt do III kategorii
Kaczorek, Mariusz IVZO Stok Lackichłopcy do lat 15XIV

link do szczegółowych wyników:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_652/

Zwiedzanie i inne atrakcje

Wyjazd miał charakter klubowego wyjazdu na czas ferii w naszym województwie. Ostatecznie wyszedł termin ostatnich dni ferii. Wstępnie mieliśmy udać się klubowo 14-18.02 do Węgrowa. Niestety turniej został odwołany. Planowo mieliśmy odwiedzić Wrocław w dniach 24-26.02, niestety trzy tygodnie przed turniejem została zamknięta lista startowa. Wyciągając doświadczenie z wstępnego planu zarezerwowaliśmy sobie miejsca w Czeladzi wystarczająco wcześnie, by ostatecznie mieć gdzie pojechać na ferie.

24.02.2023 piątek

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Nasza reprezentacja wyruszyła w piątek wcześnie rano, by już o 10:00 odwiedzić Częstochowę, która była po drodze. Udało się nam uczestniczyć we mszy świętej. Po modlitwach, zakupie pamiątek i obiedzie w pierogalni „Pierożek” wyruszyliśmy w dalszą podróż.

Turystyczna kopalnia węgla kamiennego „Guido” w Zabrzu

Do rejonów Katowic dotarliśmy popołudniu. O godzinie 15:00 zaczęliśmy zwiedzać Kopalnię Guido w Zabrzu (https://kopalniaguido.pl).
 Zwiedzanie Kopalni Guidomożliwe jest na dwóch poziomach 170, 320 i podpoziomie 355.  Podczas zwiedzania można zobaczyć jak działa elektryczna maszyna wyciągowa z 1927 roku, zjechać do podziemi szolą (windą) górniczą. Trasy obejmują podziemne wyrobiska z czasów prowadzenia eksploatacji na Kopalni „Guido”. Prezentowane są podziemne stajnie, kaplica św. Barbary, która znajduje się 170 metrów pod powierzchnią ziemi, czy pracujące maszyny górnicze. Wycieczka na Guido to również przejazd podwieszaną kolejką elektryczną, czy spotkanie w podziemnym pubie położonym 320 metrów pod ziemią.”

Ostatnim czasem spopularyzowane określenie przez szachowych youtuberów „szachowe podziemie” (określenie dotyczące osób wyjątkowo słabych w szachy, których beznadziejność sięga głębi ziemi) ma wiele wspólnego z naszym wyjazdem. Osiągnęliśmy dosłowny poziom szachowy 320 metrów w głąb ziemi, by tam nasi klubowicze mogli rozegrać partię „na ślepo” (bez użycia szachownicy) :).

„Wieża Ciśnień” w Zabrzu w tym nowoczesna, interaktywna wystawa dotycząca węgla jako pierwiastka chemicznego i taras widokowy

„- W wyremontowanej wieży ciśnień powstanie m.in. kawiarnia, taras widokowy i nowoczesna, interaktywna wystawa dotycząca węgla jako pierwiastka chemicznego. Ekspozycja obejmować będzie trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia i historii węgla. Kolejny to występowanie i obieg węgla w przyrodzie. Trzeci element to nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem węgla – przypomina Dawid Wowra, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu.” https://zabrze.naszemiasto.pl/wieza-cisnien-w-zabrzu-wystawa-juz-w-przygotowaniu/ar/c7-8514311

Jak widać plany zostały zrealizowane. Wystawa była rzeczywiście wyjątkowa. Wiele materiałów multimedialnych, mnóstwo skał gotowych do dotknięcia, szkielety chemiczne cząsteczek molekularnych, interesujące historie i objaśnienia. Na koniec będąc już na tarasie widokowym w porze wieczornej można było podziwiać piękną panoramę śląska.

„Jopi Hostel Katowice Centrum”

W okolicach 19:00 skład zameldował się w Hostelu. https://www.booking.com/hotel/pl/jopi-hostel-katowice.pl.html wieczorem integracja, gry i zabawy.

25.02.2023 sobota

Turniej Czeladź „OPEN – P’30+30” – 7R o normę III,II, I kob.” – dzień 1

„Skoczkowa Drużyna” przygotowała z rana śniadanie i kanapki na czas turnieju. O 09:40 oficjalnie rozpoczęła się I runda turnieju „OPEN – P’30+30” – 7R o normę III,II, I kob.” w hala MOSIR ul. sportowa 2, w Czeladź (8 km od Katowic). Nasi zawodnicy grali dobrze i pierwszy dzień był bardzo udany. W okolicach 17:30 Skoczek wyruszył w dalsze zwiedzanie.

„Sosnowiec Plaza”

Zainspirowani internetowymi słynnymi obrazkami o „Sosnowcu” i skorzystaliśmy z okazji osobistej weryfikacji internetowej prezentacji miejscowości z rzeczywistością i udaliśmy się do samego centrum legendarnego sosnowca i zastaliśmy tam (…) nowoczesne centrum handlowe „Sosnowiec Plaza” :). https://www.plazasosnowiec.pl , wiele się działo jednak to już zostanie w pamięci obecnych na miejscu ;).

„Dobble” i „Monopoly”

Był planowany wieczorny pojedynek w bilarda i/lub ewentualnie w kręgle. Jednak po kilkunastu nieudanych próbach znalezienia wolnego stołu i/lub toru postanowiono spędzić wieczór w hostelu. Odbył się zawzięty pojedynek w grę ” „Dobble”. Ciężki trening z siostrą zapełnił Antkowi zdecydowaną przewagę nad resztą drużyny. Właściel gry Janek zajął II miejsce, trener III, a Mariusz IV. Jednak najcięższe było przed wszystkimi (…), pojedynek w grę planszową „monopoly”. W takich pojedynkach nawet największa przyjaźń, duch drużyny, czy nawet same małżeństwa stoją pod wielkim znakiem zapytania. Przy monopoly każdy pokazuje swoje ukryte prawdziwe oblicze. Po długim pojedynku ostatecznym zwycięskim monopolistą został Mariusz, Janek walczył dzielnie w finale z Mariuszem. Czynsze szły w tysiącach. Chłopaki płacili ogromne podatki za wszystkie domki i hotele. Trenerska strategia oparta na dworcach PKP zapewniła mu ostatecznie tylko III miejsce, Antek odpadł pierwszy z finansowego wyścigu. Nie mógł nic zrobić. Kości mu nie sprzyjały i nie miał aktów własności dających szansę na zwycięstwo czy chociaż szansę na pomyślny handel z innymi graczami.

26.02.2023 Niedziela

Turniej Czeladź „OPEN – P’30+30” – 7R o normę III,II, I kob.” – dzień 2

Runda rozpoczęła się o 09:40 około 15:00 nasza reprezentacja zakończyła swoje partie. W przedostatniej rundzie Janek i Antek walczyli nawet o podium do lat 15. Antek dodatkowo potrzebował 0,5 pkt do uzyskania III kategorii. Niestety ostatnia najważniejsza runda turnieju była dla nas niekorzystna. Wszyscy przegrali. Antek w ostatniej rundzie dostał zawodnika top 2 z listy startowej i pożegnał się z uzyskaniem III kategorii. Mimo nieuzyskania kategorii i przegranych w ostatniej rundzie punktacja pomocnicza zrekompensowała smak porażki i Janek zachował V miejsce, Antek VI miejsce do lat 15.

Pizzeria „Maximus” w Czeladź

Po bardzo dobrej grze reprezentacja udała się do lokalnej pizzeri w celach posilenia się przed dalszą podróżą. Wstępnie rozważana była inwestycja koło 100 zł w pizzę maximus o średnicy 60 cm. Ostatecznie rozwaga wybrała bardziej standardowe 45 cm. Pizza była wyjątkowa przepyszna i zupełnie inna niż w naszym rejonie. Grupa weszła na temat metod metod uczenia się i trener podzielił się z młodzieżą tajnikami technik pamięciowych, szybkiego czytania, sensorycznymi stylami uczenia się, itp. Temat był kontynuowany przez czas podróży.

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Drużyna wracała ta samą trasą co jechała. Około 18:00 dotarliśmy do Częstochowy. Pani Sylwia została zabrana do Siedlec. Postój był wręcz chwilowy. Nie było już czasu na nic poza pamiątkowym zdjęciem pod klasztorem. Jednak wspomnienia z odwiedzin miejsca świętego zostaną na długo w pamięci uczestników.

Powrót do Siedlec

Między 21-22 wszyscy wrócili bezpiecznie do swoich domów. Wyjazd dobiegł do końca. Ostatnie dni ferii zakończyły się miłymi wspomnieniami z wyjazdu. Zaś nasi szachiści już następnego z dnia wrócili do swoich szkół :).

Podsumowanie

Z jednej strony szkoda, że tak mało osób z klubu zdecydowało się na wyjazd, z drugiej strony wyszedł bardzo sympatyczny wyjazd samochodem, wspólnym noclegiem, wieloma atrakcjami i bardzo miło spędzonym czasem. Koszty bardzo rozłożyły się i wyjazd na drugi koniec Polski zakończył się dość tanio. Mimo trzech dni udało się wiele zwiedzić i zobaczyć. Malowniczy klimat śląska to też wspaniałe doświadczenie. Częstochowa przepełnia swoją „Świętą” energią. Najistotniejszy cel wyprawy czyli turniej zakończył się wyjątkowo pozytywnie. Obawialiśmy się, że nasze kategorie mogą być zupełnie inne, niż takie śląskie. Każde województwo ma swoją siłę gry w szachy. Śląsk jest znany z bardzo wysokiej siły gry. Naprawdę nasi klubowicze zagrali bardzo przyzwoicie. Niewiele zabrakło nam do podium do lat 15 na 20 osób.

Janek był od nas faworytem i zajął ostatecznie V miejsce. Niewiele zabrakło mu do podium. Niestety przegrał ostatnią partię.

Antek z IV kategoria miał wyjątkowo słabe kojarzenia z samymi III, a na końcu otrzymał zbyt silnego zawodnika, by uzyskać III kategorię. Jednak liczy się sam fakt, że w ogóle zagrał tak silnie, by walczyć o awans. Ostateczne VI miejsce to bardzo dobry wynik.

Mariusz w klubie jest słabszy od kolegów, ale swoje zrobił i zagrał przyzwoicie. Zajął miejsce adekwatne do umiejętności. Ostatnia runda solidarnie z kolegami przegrana,

Mimo przegranej w ostatniej rundzie Janek i Antek zachowali swoje miejsca z rundy wcześniejszej. Jak widać mieli bardzo silnych przeciwników skoro byli najwyżej z osób z 3 punktami.

Cieszy fakt rozwoju „Skoczka” w wakacje 2022 udało się pojechać w 9 osób nad morze. Teraz w ferie trzy osoby dotarły na drugi koniec Polski. Miejmy nadzieję, że zawodnicy z regionów Siedleckich będą coraz częściej widywani na turniejach w całej Polsce.

Fotogaleria

autor Tomasz Sikorski

Turystyczna kopalnia węgla kamiennego „Guido” w Zabrzu

Turniej w Czeladź

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze