PODSUMOWANIE Ferie z Skoczkiem

Czas ferii to czas odpoczynku (…) przy szachach. Dwa tygodnie wolnego mija dużo szybciej, niż dwa tygodnie robocze. Ferie dobiegły końca. Dzieci wracają do szkół, szachiści w klubie wracają na zajęcia. Co jednak działo się szachowo w ferie?

11.02 sobota Grand Prix Siedlec 2023 – luty

Z powodu wyjazdu na ligę seniorów Grand Prix odbyło się w druga, a nie w pierwszą sobotę miesiąca. Oznaczało to turniej w pierwszym dniu ferii. Raczej w feerię frekwencja na naszych turniejach była niższa niż zwykle. Jednak tym razem niewiadomo skąd i dlaczego namnożyło się uczestników. Dzieci i młodzieży było rekordowo (zwykły turniej nieokazjonalny np. 3-maj, 11-listopada) 38 osób. Samych dziewcząt było 13 Sprzęt rezerwowy został wykorzystany. Główna sala (dla juniorów) była już bez wolnych stolików. Seniorzy ledwo zmieścili się w sali rezerwowej. Już niewiele brakowało, by pierwszy raz od wielu, wielu lat nie dopuścić wszystkich chętnych do turnieju! Wyrobiliśmy się wręcz na styk. Czas pokaże czy to przypadkowa duża frekwencja, czy też nasze 30-letnie Grand Prix przeżywa wielki rozkwit. Dodatkowo gościliśmy wybitnie silnego zawodnika z Lublina. Zawodnik mistrzostw Polski licealistów Bekurard, Bartosz – zwycięzca turnieju.

Szczegóły i wyniki cyklu Grand Prix
https://skoczeksiedlce.pl/komunikat-grand-prix-siedlec-2023-juniorzy-i-seniorzy-comiesieczne-turnieje-szachowe/

Szczegółowe wyniki turnieju w lutym
seniorzy http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_265/
juniorzy http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_264/

12.02 niedziela Feryjny Turniej na V i IV kategorię w Siedlcach

Turniej raczej lokalny dla najbardziej początkujących, bez większej promocji. Jedynie ogłoszenia na wydarzeniach organizowanych przez klub. Mimo to było 23 uczestników (17 chłopców i panów, 6 dziewcząt i pań). Turniej został podzielony na dwa oddzielne turniej męski i turniej żeński. Najważniejsze 13 z 23 osób uzyskało awans na wyższa kategorię szachową.

szczegóły, zdjęcia, wyniki
https://skoczeksiedlce.pl/wyniki-12-02-2023-feryjny-turniej-na-v-i-iv-kategorie-w-siedlcach__trashed/

11-12.02 sobota-niedziela Wąsewo IX FESTIWAL SZACHOWY „WĄSEWSKA WIEŻA”

Grand Prix jest typowym turniejem lokalnym głównie grają tam nasi klubowicze. Jednak silniejsi wybierają czasami ważniejsze turnieje od naszych comiesięcznych. Reprezentowali nas Wolanin Natalia (SP nr 11), Wolanin Kacper (IV LO), Wolanin Waldemar (rodzic), Łagodzin Jan (SP 7), Grzegorz Łagodzin (rodzic).

Szczegółowe opracowanie:
https://skoczeksiedlce.pl/wyniki-11-12-02-2022-ix-festiwal-szachowy-wasewska-wieza-i-sukces-naszej-zawodniczki-natalii-wolanin/

II miejsce Janka, VII miejsce Kacpra, XIII miejsce na 43 osoby pana Waldemara, X miejsce na 98 osób pana Grzegorza z awansem na IV kategorię

Jednak najważniejszy wynik Natalii, zajęła III miejsce do lat 13 w klasyfikacji dziewcząt. Podium wśród dziewcząt to nasza Natalia ma już pokaźną ilość. Jednak dla klubu najważniejsze jest uzyskanie przez nią III kategorii szachowej! W szachach juniorek jest to całkiem porządna siła gry. W tym momencie Natalia oficjalnie stała się obecnie najsilniejszą zawodniczką w klubie! W 30 letniej historii klubu dziewcząt i kobiet to raczej nie było. Skoczek grał nawet na II lidze seniorów, ale zawodniczki to my raczej wypożyczaliśmy. Tak, więc Natalia już teraz przechodzi do historii klubu jako jedna z najważniejszych zawodniczek. Jednak Natalia jest jeszcze bardzo młoda i jej kariera dopiero się rozpoczyna. Miejmy nadzieję, że da jeszcze naszemu regionowi wiele powodów do dumy.

16.02 czwartek Kielce „Eko-LOGICZNY Turniej Szachowy. Wielki Finał”

W maju 2022 zorganizowaliśmy „Eko-LOGICZNY 3-Majowy Turniej Szachowy w Siedlcach” było to połączenie naszego corocznego turnieju 3-majowego i Ekologicznych Turniejów Szachowych. Otrzymaliśmy zaproszenie na ogólnopolski finał projektu „Ekologiczne Turnieje Szachowe”. Mistrzowie z naszego turnieju mieli prawo zagrać w finale ogólnopolskim.

szczegółowe opracowanie:
https://skoczeksiedlce.pl/wyniki-wyjazd-16-02-2023-ogolnopolski-final-projektu-eko-logiczny-turniej-szachowy-wielki-final-iv-miejsce-naszego-reprezentanta-slawomira-kurpiewskiego/

IV miejsce naszego Sławomira Kurpiewskiego i VII miejsce Cypriana Malczuka dają kolejne powody do dumy

13-17.02 poniedziałek-piątek Feryjne zajęcia szachowe dla klubowiczów

Planowo mieliśmy jechać na turniej do Węgrowa 14-18.02, niestety turniej odwołano. Szkoła Podstawowa nr 3 w Siedlcach jak zwykle była otwarta na szachy i mogliśmy trenować od poniedziałku do piątku między 14:00 a 16:00. prowadzący Tomasz Sikorski I kategoria. W okresie ferii, wakacji na zajęcia szachowe przyjdą tylko najbardziej zaangażowani szachiści. Frekwencja najczęściej kilka osób.

Na zajęciach omawiano szczegółowo historię Szachowych Mistrzów Świata https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistrzostwa_%C5%9Bwiata_w_szachach bonusowo nieoficjalny MIstrz Świata (jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, by zorganizować mistrzostwa świata) legendarny wielki mistrz Paul Morphy https://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_Morphy , zawodnik tak silny, że nikt nie mógł go pokonać. Dawał wszystkim pionka i ruch fory i tak nie było na niego mocnych. Oficjalnie rzucił szachy, ponieważ „nie miał godnych przeciwników”.

Po serii mistrzów świata omawiano nasze Polskie szachowe legendy m.in.
Akiba Rubinstein prawie mistrz świata, top 3 swego czasu.
Mieczysław Najdorf rozgrywający rekordową symultanę szachową na rekordowej liczbie 45 szachownic na ślepo (bez patrzenia na szachownicę), twórca jednego z najsilniejszych wariantów szachowych wariant najdorfa w jednym z najsilniejszych debiutów (otwarć szachowych) w historii obrona sycylijska.
Samuel Reshevsky jeden z czołowych szachistów świata w połowie XX wieku. Urodzony w Polsce za młodu „geniale szachowe dziecko”. Dla dalszego rozwoju rodzice zabrali go do USA i tam osiągnął szczytową karierę.
Savielly_Tartakower twórca Otwarcia Polskiego zwanego często otwarciem Orangutana.
Szymon Winawer jeden z wybitniejszych szachistów XIX wieku

18.02 niedziela Repki „XVII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Repki”

Niespodziewanie na lokalny turniej przybyła elitarna obsada juniorska. Dorośli mogli zapomnieć o dobrych wynikach. W turnieju wzięło wielu renomowanych zawodników rangi Mistrzostw Polski Juniorów, Mistrzostw Mazowsza Juniorów, nasi zawodnicy również bardzo utytułowani. W tak silnej obsadzie wybił się nasz junior Gabriel Woźniak ucznia SP nr 7 w Siedlcach, zajmując III miejsce w całym turnieju i II miejsce w klasyfikacji juniorów! Z jednej strony turniej lokalny, ale z drugiej wynik Gabriela przed znanymi mistrzami daje na pewno jeden z bardziej zapadających pamięć turniejów w życiu. Oczywiście inni nasi klubowicze również zagrali przyzwoicie. Zaskoczeniem był występ naszego świeżego członka Antoniego Rawickiego, który zajął II miejsce w turnieju dla początkujących juniorów.

Szczegółowe opracowanie:
https://skoczeksiedlce.pl/wyniki-18-02-2023-xvii-otwarty-turniej-szachowy-o-puchar-wojta-gminy-repki-podium-gabriela-wozniaka/

25.02 sobota Krynka „XII Memoriał Szachowy ks Tadeusza Białeckiego”

Lokalny coroczny turniej naszego partnerskiego klubu Hetman Krynka. Cóż 5 osób z klubu i trzy razy podium w tym zwycięstwo w całym turnieju naszego Sławomira Kurpiewskiego jednego z najsilniejszych klubowiczów w historii klubu. Mikołaj Mazur II miejsce do lat 15, Michał Skolimowski III miejsce do lat 15.

Szczegółowe opracowanie:
https://skoczeksiedlce.pl/wyniki-wyjazd-krynka-xii-memorial-szachowy-ks-tadeusza-bialeckiego-najlepszy-w-turnieju-slawomir-kurpiewski-z-skoczka/

24-26.02 piątek-niedziela Czeladź (okolice Katowic województwo śląskie)

W czerwcu 2022 ekipa Skoczka pojechała nad morze. W ferie 2023 odwiedziliśmy Śląsk. Kto odwiedził Częstochowę? Chłopaki z Skoczka! Kto grał w szachy 320 metrów pod ziemią? Chłopaki z Skoczka! Kto osobiście zobaczył legendarny w Internecie „Sosnowiec”? Chłopaki z Skoczka! Kto Śląsk jedno z najsilniejszych województw w szachy. Nasza młodzież mimo to potrafiła zająć V i VI miejsce do lat 15. Niewiele zabrakło do kolejnego awansu szachowego na wyższą kategorię naszego klubowicza.

Szczegółowe opracowanie:
https://skoczeksiedlce.pl/wyniki-klubowy-wyjazd-feryjny-24-26-02-2023-czeladz-katowice-okolo-380-km-od-siedlec/

Podsumowanie

Zajęcia szachowe w ferie. Rekordowa frekwencja na zwykłym comiesięcznym Grand Prix. Awanse na wyższe kategorie naszym turnieju feryjnym u 13 osób. Bardzo dobre wyniki w Wąsewie, w tym historyczna III kategoria Natalii (wybitne osiągnięcia w kobiecych szachach w klubie) i II miejsce Jana Łagodzina. Następnie IV miejsce Sławomira Kurpiewskiego i VII Cypraina Malczuka na ogólnopolskim finale projektu o tematyce ekologicznej. Potem III miejsce w turnieju i II miejsce w juniorach Gabriela przy mistrzowskiej obsadzie młodych szachistów. II miejsce Antoniego Rowickiego w turnieju początkujących juniorów. Zwycięstwo w całym turnieju w Krynce Sławomira Kurpiewskiego, jak i II miejsce Mikołaja Mazura i III miejsce Michała Skolimowskiego. Zakończenie ferii 380 km od Siedlec w tym V miejsce Jana Łagodzina, VI miejsce Antoniego Płudowskiego na śląsku. Partie szachowe 320 metrów pod ziemią. Zwiedzanie „Sosnowca” Jak widać klubowe ferie bardzo i to bardzo udane :). Co jednak u innych szachistów w klubie? Prawdopodobnie większość studiowała szachową literaturę, rozgrywała partie online, pogłębiała swoją wiedzę szachową. W końcu czas ferii to czas odpoczynku (…) od szkoły i czas, by w końcu móc zająć się ulubionym zajęciem szachistów czyli szachami :).